Volba školy

Domluvte si konzultaci s kariérovým poradcem

Vyberte si způsob, který vám vyhovuje – chat, e-mail, online nebo osobní setkání. Zvolte si poradce, datum a čas podle svých možností.

Mapa podpory a spolupráce

Mapa s přehledem škol a dalších institucí, které s námi buď spolupracují nebo poskytují související služby, včetně základních informací o nich. 

Mapa podpory a spolupráce

Mapa s přehledem firem a podpůrných institucí Plzeňského kraje, které s námi spolupracují, včetně základních informací o nich. 

Jak a kde hledat práci

Můžeme hádat – hledáte práci? Nebo Vás možná jen zajímá, jestli někde vedle není přece jen tráva o něco zelenější a platové podmínky růžovější?

Jeví se Vám Vaše dosavadní snažení o nalezení práce jako rovnice o příliš mnoha neznámých? Pojďme si ji tedy rozložit na jednotlivé činitele a podívat se, KDO a CO všechno Vám při Vašem hledání může pomoci.

OSOBY

Přes řadu rad, informací a doporučení spoléhejte nejvíc na své dovednosti, zkušenosti, poznání a kontakty, které už máte. Nejspolehlivějším zdrojem pro rozhodování, co vlastně chcete a jak, jste Vy sami.

  • Zamyšlení se, vlastně taková inventura svých silných a slabých stránek, kompetencí, zkušeností, zájmů, vlastností, hodnot a cílů – to je nejlepší začátek.
  • Stanovení si kritérií a priorit – než vložíte svůj životopis na webové portály, ujasněte si kritéria, podle kterých budete práci hledat: výši mzdy, čas strávený dojížděním, pracovní cesty, výše úvazku, forma práce, benefity a další. 
  • Testy mohou pomoci v případě, že chcete “začít znovu”, ale tak nějak netušíte, jakou cestou se vydat. Můžete zkusit například:
  1. Test digitálních dovedností je dobrý pro orientaci, o jaké pozice se můžete ucházet vzhledem k dovednostem požadovaným zaměstnavateli: Test digitálních dovedností | europass.cz
  2. Teorie volby povolání na základě typu osobnosti – Hollandův test neboli RIASEC: test-osobnosti.riasec.cz
  3. Test typologie osobnosti 16 personalities: www.16personalities.com

Pro Vaši úspěšnou cestu profesním životem je také vhodné rozvíjet u sebe tzv. kariérové dovednosti.

Práce se nejsnáze získá přes známé, to je prostě fakt. 

Rodina, přátelé, známí, bývalí kolegové a spolužáci, ti všichni mohou mít informace o volném pracovním místě, které na internetu nenajdete. Síťujte, zjišťujte informace o možnostech spolupráce a pracovního uplatnění. Ptejte se, dejte známým kolem sebe vědět jakou pracovní pozici hledáte, co Vás baví, co chcete dělat, v čem se chcete profesně rozvíjet.

Kariérové poradenství není jen pro žáky škol, ale je to služba, kterou můžete využít kdykoli.

Umožňuje lidem všech věkových kategorií a v průběhu celého jejich života poznávat a rozvíjet své schopnosti, dovednosti a zájmy. Umožňuje jim rozhodovat se a řídit svou individuální dráhu ve vzdělávání a odborné přípravě, v práci i v jiných oblastech a využívat tak své schopnosti a dovednosti. 

Využijte naše bezplatné služby – chat, e-mail, online poradenství nebo osobní schůzku.

Dalšími poskytovateli kariérového poradenství jsou Úřady práce nebo soukromí poradci a neziskové organizace.

Inspirujte se lidmi, kteří nalezli v práci smysl, seberealizaci a motivaci k celoživotnímu rozvoji:

Na sociálních sítích (Facebook, LinkedIN apod.) najdete řadu profesních nebo zájmových skupin, ke kterým se dle svých preferencí můžete přidat a získat tak nové kontakty a tím i nové příležitosti získat zajímavé pracovní uplatnění.

INFORMACE

Na Úřadu práce nezískáte jen podporu v nezaměstnanosti, ale i přehled o aktuálních volných pozicích, možnostech rekvalifikace a dalšího vzdělávání:

Informace o zaměstnavatelích a jejich hodnocení z pohledu jejich zaměstnanců najdete na webu Atmoskop.cz, do zákulisí firem Vás nechá nahlédnout také web Welcome to the Jungle.

Procházíte si pracovní nabídky a některým názvům pracovních pozic ani nerozumíte?

Pracovní agentury shromažďují další nabídky pozic a nabízí další služby včetně tzv. agenturního zaměstnávání, které má své výhody, ale také rizika.

Zvolíte-li spolupráci s agenturou, pak volte z těch ověřených, např.:

AKCE

Pracujte na své sebeprezentaci – aktualizujte si životopis, vytvořte si profil na LinkedIn, zpracujte si své portfolio s důkazy o Vašich zkušenostech a kompetencích. Více přímo na stránce Sebeprezentace.

Dobrá strategie hledání práce je vytipovat si zaměstnavatele, který odpovídá Vašim kritériím a i přes to, že na jeho webových stránkách nenabízí žádnou volnou pozici, a oslovit ho s nabídkou svých zkušeností a dovedností prezentovaných v životopise a průvodním e-mailu.

V Plzeňském kraji se pravidelně konají například tyto akce:

Pomáháme vám
najít cestu

MAPA

Mapa podpory a spolupráce

Vyhledejte si přímo v mapě podle svých požadavků školy, podpůrné organizace, firmy, státní nebo vzdělávací instituce.

PŘÍBĚHY

Přečtěte si příběhy našich klientů

Nejste v tom sami, možná řešíte obdobnou situaci, jako někteří z našich klientů. 

Přečtěte si pro inspiraci jejich příběhy a staňte se hrdinou vlastního příběhu…

FAQ

Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy

V čem jsem dobrý/á? Jak mám změnit práci? Jak uspět u pracovního pohovoru? Jakou rekvalifikaci si mám vybrat? Co bych mohl/a vlastně dělat? Mohl/a bych si udělat nějaký další kurz a jaký? Jak začít podnikat?