Informačně
vzdělávací
středisko
Plzeňského kraje

Informačně
vzdělávací
středisko
Plzeňského kraje

Sledujte nás i na:

NEWSLETTER prosinec 2019

Newsletter - co je nového v kariérovém poradenství (nejen) v Plzeňském kraji?

prosinec 2019

Čtení na vánoční prázdniny

Tento předvánoční čas jsme pro Newsletter zvolili právě proto, že nás všechny čeká odpočinek a snad konečně budeme mít čas i sami na sebe. Po pár dnech volna při dlouhých zimních večerech dozajista přijde vhod inspirativní četba :-)

1) V rámci projektu Vzděláváním k úspěchu bez bariér, na kterém spolupracuje Info Kariéra se Západočeskou univerzitou, jsme napsali manuál „Jak efektivně zavést kariérové poradenství do škol“. Ten by měl sloužit především jako inspirace pro vaši práci ve škole. Stejně tak, jako neexistuje univerzální návod, jak nejlépe zavést kariérové poradenství do škol, neexistuje ani vzorový ideální kariérový poradce. V manuálu nabízíme jen jistá pravidla a principy, v rámci kterých lze kariérové poradenství realizovat. Ke stažení ZDE.

2) Další metodiku se zaměřením na 2. stupeň základních škol sestavily pražské kolegyně, kariérové poradkyně, v rámci projektu Implementace Krajského akčního plánu Jihočeského kraje, který realizuje Asistenční centrum Impuls pro kariéru a praxi, při Jihočeské hospodářské komoře. Metodika je ke stažení ZDE.

Inspirace online

Rozumné využívání technologií a digitální gramotnost jsou v současnosti často skloňovaná slovní spojení. Máme několik tipů na online nástroje související s naším tématem – kariérovým poradenstvím a především kariérovým vzděláváním. Na kariérovém vzdělávání žáků základních a středních škol se mohou podílet všichni učitelé v jakémkoli předmětu. Inspirujte i své kolegy ;-)

1) Web Můj život po škole spojuje informace o povoláních s rozvojem finanční gramotnosti, může jej využít i učitel matematiky.

2) Web Proudly, původně zaměřený hlavně na nábor zaměstnanců tím, že prezentoval firemní kulturu jednotlivých zaměstnavatelů, se změnil na Welcome to the Jungle. Cílem je nabízet širší obsah s cílem inspirovat co nejvíce lidí k úspěšné kariéře a radosti z práce. Ve školách lze využít například sekci „Najít se“, kde postupně přibývají videa o pracovních pozicích (v RVP Člověk a svět práce), nebo sekci „Rozšířit si obzory – Za prací“ lze využít v zeměpise, nebo část „Rozšířit si obzory – How to“, kde učitelé cizích jazyků najdou videa s kariérovou tematikou ve francouzštině s anglickými titulky.

3) Video pro mladší žáky o několika povoláních v angličtině vytvořilo Scio a najdete jej na YouTube pod názvem Professions and employment.

Osobní či profesní rozvoj v oblasti kariérového poradenství

Konferenční den Kariérového poradenství

19. března 2020 proběhne v Info Kariéře Konferenční den se zaměřením na vzdělávání a kariérový rozvoj v kontextu Společnosti 4.0. Seznámíme vás se základními rysy a mechanismy probíhajících změn trhu práce, ekonomiky a společnosti. To vše v úzké vazbě na vzdělávací systém jako proces přípravy budoucích tvůrců trhu práce a společenské integrity. Rádi bychom poukázali na možnosti propojení tématu s výukou ve škole. Budeme se soustředit na současnost a budoucnost kariérového poradenství a jeho roli v přípravě mladých lidí na aktivní participaci v dynamice změn. Otevřeme téma kariérového poradenství a učení jako integrální součásti vzdělávacího procesu.

 

Klidné a pohodové prožití svátků vánočních a do nového roku dávku elánu přeje tým Info Kariéry!

www.infokariera.cz

X

Přihlášení

Zapoměli jste heslo?
zašleme vám nové na vaši
emailovou adresu